Jeśli nie Kahoot, to co?

Iwona Moczydłowska:

 

Jeszcze niedawno nauczyciel, który na lekcji zaprosił uczniów do quizu z wykorzystaniem Kahoota mógł być pewny, że zrobi furorę.  Dzisiaj Kahoot już nieco się opatrzył, choć trzeba przyznać, że czując na plecach oddech konkurencji,  ciągle rozwija się i doskonali. 

 

Elementy gamifikacji sprawdzają się w nauczaniu i uczeniu się wszystkich przedmiotów, dla wszystkich grup wiekowych. Zarówno Kahoot, jak i podobne generatory quizów, takie jak Quizziz, Socrative, Triventy, Quizalize pozwalają na  naukę przez zabawę. Nieco inny format edutainmentu wnosi powszechnie używana w naszych szkołach – nie tylko ze względu na polski interfejs - aplikacja LearningApps.  A przede wszystkim, niezastąpiony w nauczaniu i uczeniu się języka, Quizlet. 


Do cyfrowego piórnika z narzędziami do gamifikowania zajęć dodałabym jeszcze jedno, na razie mało znane BlendedPlay.  

Blended Play jest przyjaznym, łatwym w użytkowaniu serwisem do tworzenia gier i prowadzenia rozgrywek. Wystarczy raz wprowadzić pytania, a potem sprawdzać wiedzę uczniów w jednym z dostępnych formatów:

 • Mountain Climber
 • Space Sale
 • Viking Fleet
 • Sushi Take-Over
 • Castle Siege
 • Neptune Dash 

Choć nazwy gier i interfejs serwisu są anglojęzyczne, również nauczyciele innych języków (i innych przedmiotów) powinni zainteresować się tym narzędziem.   

 

W nauczaniu języków obcych przydadzą się w szczególności do wprowadzania, a w szczególności sprawdzania wiedzy oraz wszelakich powtórek z zakresu leksyki, gramatyki oraz przyrody, geografii, historii, kultury kraju języka docelowego. 

 

Aplikacja przygotowana została z myślą o potyczkach grupowych. Każdorazowo, wybraną grę można dostosować do bieżących potrzeb – liczby grup, czasu trwania, zawartości.

Do użytku klasowego wystarczy laptop z projektorem, aby wyświetlić wybraną grę – na ścianie, ekranie, albo tablicy interaktywnej.  

 

Szczegóły, nie tylko techniczne znajdziesz w filmiku poniżej:

 

Write a comment

Comments: 1
 • #1

  Iwona Moczydłowska (Wednesday, 20 November 2019 12:39)

  Minęło dobrze ponad rok od tego wpisu i w serwisie zmiany. Blended Play nie udostępnia już większości swoich funkcji bezpłatnie. Za możliwość zapisu stworzonej przez siebie gry oraz korzystanie ze stworzonych wcześniej zasobów trzeba wnieść opłatę w wysokości 20 dolarów rocznie. W płatnym pakiecie jest też nowy format Maze Race.
  W dalszym ciągu można tworzyć i przeprowadzać gry ad hoc.