Zrób sobie film

Iwona Moczydłowska:

 

Wiodąca platforma wideo do dyskusji używana przez miliony uczniów i nauczycieli na świecie. Nadaje się do pracy z uczniami w każdym wieku, do prezentowania opinii, komentarzy, mniej lub bardziej złożonych ćwiczeń językowych, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. O której aplikacji jest tu mowa?

 

Odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista, bo aplikacja jest w miarę świeża i niezbyt w Polsce znana. Chodzi mianowicie o Flipgrid

 

Flipgrid należy do grupy mediów społecznych, które zostały zaprojektowane z myślą o edukacyjnym wykorzystaniu. Zapewnia asynchroniczną komunikację z użyciem multimediów, a dokładniej krótkich filmów.

Nauczyciel publikuje zadanie dla grupy językowej czy projektowej. Uczniowie nagrywają odpowiedź w formie wideo, wysyłają na platformę, oglądają prace kolegów, mogą wyrazić swoje uznanie lajkiem, a nawet zamieścić swój filmik – jako komentarz, kontrę czy poparcie przedmówcy.   

 

W ten oto sposób odbywa społecznościowe uczenie się – poprzez dyskusje oraz wymianę wiedzy i doświadczeń z rówieśnikami. W porównaniu z sytuacją f2f daje większe szanse osobom nieśmiałym, pozwala zastanowić się nad doborem treści i poprawnością językową.

 

Flipgrid sprawdzi się też na pewno w projektach współpracy międzynarodowej, wzbogacając proces uczenia się  o wymiar międzykulturowy.

 

Takie narzędzie, umiejętnie stosowane przez nauczyciela może zwiększyć umiejętności prezentacyjne uczniów, umocnić ich poczucie własnej wartości, budować szacunek dla różnorodności i cyfrowe obywatelstwo.

 

Zobacz filmik instruktażowy:

 

Propozycje zastosowania:

  • Trening przed egzaminem maturalnym: 1) mówienie na określony temat, co zaowocuje w ustnej części: np. rozmowy stymulowanej obrazem; 2) przedstawienie tezy, jej rozwinięcie i podsumowanie albo recenzja książki czy filmu – przyda się w części pisemnej egzaminu.
  • Komunikacja wizualno-werbalna  w projekcie międzynarodowym: uczniowie mówią o sobie, zwyczajach swojego kraju, przedstawiają fakty, zjawiska w perspektywie swojej kultury, zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu. 
    Flipgrid może być jedną z aplikacji do wykorzystania w programie eTwinning, albo pozostać w kręgu GridPals.
  • E-learning w ramach tradycyjnych zajęć językowych: zadania opisowe, narracyjne, opiniujące, dyskusja (koniecznie z użyciem funkcji Reply), kreatywne wypowiedzi…

Pierwszy wpis na tym blogu dotyczył aplikacji VoiceThread - świetnego narzędzia do rozwijania sprawności mówienia, które pozwala na nagrywanie i publikowanie wypowiedzi w formie wideo.

W świecie technologii, jak chyba nigdzie indziej, konkurencja nie śpi i oto mamy coś jeszcze lepszegoFlipgrid działa w ekosystemie Google i Microsoft, jako że niedawno został wykupiony przez firmę Billa Gatesa. Wyszło mu to całkiem na dobre, bo nie ma wersji Premium i całość usług jest już teraz bezpłatna.   

Write a comment

Comments: 0