Wiodąca platforma wideo do dyskusji używana przez miliony uczniów i nauczycieli na świecie. Nadaje się do pracy z uczniami w każdym wieku, do prezentowania opinii, komentarzy, mniej lub bardziej złożonych ćwiczeń językowych, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. O której aplikacji jest tu mowa?
Odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista, bo aplikacja jest w miarę świeża i niezbyt w Polsce znana. Chodzi mianowicie o Flipgrid.
Flipgrid należy do grupy mediów społecznych, które zostały zaprojektowane z myślą o edukacyjnym wykorzystaniu. Zapewnia asynchroniczną komunikację z użyciem multimediów, a dokładniej krótkich filmów.
Nauczyciel publikuje zadanie dla grupy językowej czy projektowej. Uczniowie nagrywają odpowiedź w formie wideo, wysyłają na platformę, oglądają prace kolegów, mogą wyrazić swoje uznanie lajkiem, a nawet zamieścić swój filmik – jako komentarz, kontrę czy poparcie przedmówcy.
W ten oto sposób odbywa społecznościowe uczenie się – poprzez dyskusje oraz wymianę wiedzy i doświadczeń z rówieśnikami. W porównaniu z sytuacją f2f daje większe szanse osobom nieśmiałym, pozwala zastanowić się nad doborem treści i poprawnością językową.
Flipgrid sprawdzi się też na pewno w projektach współpracy międzynarodowej, wzbogacając proces uczenia się o wymiar międzykulturowy.
Takie narzędzie, umiejętnie stosowane przez nauczyciela może zwiększyć umiejętności prezentacyjne uczniów, umocnić ich poczucie własnej wartości, budować szacunek dla różnorodności i cyfrowe obywatelstwo.
Zobacz filmik instruktażowy:
Propozycje zastosowania:
- Trening przed egzaminem maturalnym: 1) mówienie na określony temat, co zaowocuje w ustnej części: np. rozmowy stymulowanej obrazem; 2) przedstawienie tezy, jej rozwinięcie i podsumowanie albo recenzja książki czy filmu – przyda się w części pisemnej egzaminu.
-
Komunikacja wizualno-werbalna w projekcie międzynarodowym: uczniowie mówią o sobie, zwyczajach swojego kraju, przedstawiają fakty, zjawiska w
perspektywie swojej kultury, zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu.
Flipgrid może być jedną z aplikacji do wykorzystania w programie eTwinning, albo pozostać w kręgu GridPals. - E-learning w ramach tradycyjnych zajęć językowych: zadania opisowe, narracyjne, opiniujące, dyskusja (koniecznie z użyciem funkcji Reply), kreatywne wypowiedzi…
Pierwszy wpis na tym blogu dotyczył aplikacji VoiceThread - świetnego narzędzia do rozwijania sprawności mówienia, które pozwala na nagrywanie i publikowanie wypowiedzi w formie wideo.
W świecie technologii, jak chyba nigdzie indziej, konkurencja nie śpi i oto mamy coś jeszcze lepszego. Flipgrid działa w ekosystemie Google i Microsoft, jako że niedawno został wykupiony przez firmę Billa Gatesa. Wyszło mu to całkiem na dobre, bo nie ma wersji Premium i całość usług jest już teraz bezpłatna.
Write a comment
Iwona Moczydłowska (Saturday, 08 August 2020 11:21)
Flipgrid prężnie się rozwija, istotne zmiany to:
- Gridy zostały przekształcone w Grupy,
- Grupy służą organizacji zasobów, ale nie są konieczne,
- wystarczy dodać Temat - bez tworzenia Grupy, i już mamy miejsce gotowe do nagrań,
- zamiast zielonego plusika jest czerwona kamera,
- widok ekranu z perspektywy odbiorcy jest bardziej przyjazny,
- dodatki w postaci ramek, nowych czcionek, nalepek.
A na jesień zapowiadane są kolejne udoskonalenia: możliwość dodawania komentarzy nie tylko wideo, ale również tekstowych.
Iwona Moczydłowska (Friday, 28 August 2020 11:53)
Najlepiej obejrzeć krótkie filmiki (w języku angielskim z polskimi napisami)
1. Educators: Getting Started with Flipgrid
2. Students: Getting Started with Flipgrid
A potem Flipgrid Camera: All the Features (tylko po angielsku, ale to wideo instrukcja, więc nawet bez znajomości języka wiadomo, o co chodzi).
Iwona Moczydłowska (Friday, 01 July 2022 13:15)
Kolejna zmiana - tym razem nazwy serwisu. Nie ma już Flipgrida, jest Flip!